Az ipari UPS-ek (szünetmentes tápegységek) világában könnyű elveszni a számtalan lehetőség között. Milyen UPS-t válasszak és mire figyeljek? Összegyűjtöttünk mindent, amit a legjobb szünetmentes tápegység kiválasztása előtt mérlegelni kell, és tippet adunk ahhoz is, hogyan kerülheti el a feleslegesen nagy költséget.

Háromfázisú bemenettel és három fázisú kimenettel rendelkező statikus VFI UPS szünetmentes tápegység – Balmex

Miért szükséges az UPS?

Először is, mérjük fel pontosan, mire van szükségünk, milyen fejlesztési terveink vannak, és ne feledjük a legfontosabbat: az UPS telepítése mindig gazdasági kérdés.

Érdemes mérlegelni, hogy egy áramkimaradás okozhat-e jelentős károkat a vállalat számára.

Ha az UPS nélkül a hálózati kimaradás biztos gazdasági kiesés, akkor a válasz igen, mindenképpen érdemes szünetmentes tápegységet telepíteni.

Hogyan válasszam ki a legjobb szünetmentes tápegységet?

Az UPS kiválasztásának két legfontosabb kérdése a teljesítményigény és az áthidalási idő, ezek mellett azonban számos más szempontot is érdemes megvizsgálni.

Teljesítményigény – Az előzetes mérés megéri!

A teljesítményigény az egyik legfontosabb tényező, és mindig ennek a meghatározása az első lépés. Ehhez ismerni kell az eszközök fogyasztását, amely egyedi mérőóra esetén könnyen kiszámítható.

Érdemes azonban tisztában lenni azzal, hogy az elektromos gépeknek van egy úgynevezett indulási tranziense, ami azt jelenti, hogy a bekapcsoláskor hirtelen megugrik a teljesítményigényük.

Egy 15 kW-os motor esetében ez könnyen lehet 20 kW, vagy akár a többszöröse is. A teljesítményigénynél mindig az indulási tranziens értékkel kell számolni.

Áthidalási idő – Ezzel kerülhető el a legtöbb felesleges költség

Az áthidalási idő azt jelenti, hogy az UPS mennyi ideig képes áramot biztosítani áramkimaradás esetén. Itt találkozunk a legtöbb téves elképzeléssel. Fontos az igény pontos tisztázása.

Sokan órákban gondolkodnak, hiszen már egy tíz perces áramkimaradást is rettenetesen hosszú időnek érzékelünk, ezért szeretnénk sokszorosan túlbiztosítani a rendszert. Erre azonban az esetek többségében nincs szükség.

Az UPS-eknél tudni kell, hogy minél nagyobb az áthidalási idő, annál nagyobb akkumulátorra van szükség, ami költséges, helyigényes és jelentős súllyal bír, ami elhelyezési problémákat vet fel.

Az áthidalási időre sokkal inkább tíz perces nagyságrendben, mint órákban van szükség, de ez mindig a helyi adottságoktól függ. Amennyiben valóban több órás áthidalási idő szükséges, akkor érdemes egy áramfejlesztő aggregátor telepítésében gondolkodni.

Szintén érdemes a számításkor figyelembe venni, hogy milyen sűrű az áramkimaradás és e szerint méretezni a telepet.

Redundancia és megbízhatóság – Ha fontos adatközpontról van szó

Az adatközpontokban és kritikus rendszerekben elengedhetetlen a redundancia. Ez azt jelenti, hogy ha egy UPS meghibásodik, akkor egy másik azonnal átveszi a feladatát, így biztosítható a folyamatos működés. A redundancia teljes egészében a felhasználón és a felhasználási területtől függ. Ha például egy fontos adatközpontról van szó, akkor nem szabad spórolni rajta.

Skálázhatóság – A bővíthetőség alapja

Sok helyen fontos lehet, hogy a rendszer bővíthető legyen a növekvő igényeknek megfelelően. Például a moduláris rendszerek könyebben lehetővé teszik a bővítést.

Már az első UPS telepítésénél érdemes végiggondolni, hogy a vállalkozás növekedésével az UPS-ek fejleszthetők legyenek egy újabb modul hozzáadásával. Tudjuk hogy nehéz előre tervezni, de megéri!

Környezeti feltételek – Legyen óvatos a helykiválasztással!

Az UPS-ek működéséhez megfelelő környezeti feltételek szükségesek. A por, a finom szemű föld vagy homok, a kondenzálódó vagy sós levegő, az olajgőz, illetve a maró gőzök és gázok mind kárt tehetnek az UPS-ekben.

A 2023-as nyári esőzés és pince beázás tapasztalatai rámutattak arra, hogy akárhová nem tehetünk szünetmentes tápegységet. Például gondolni  kell a hirtelen lezúduló nagy mennyiségű esőre. Ezzel a témával a “Mire figyeljünk szünetmentes tápegység választás és telepítés előtt?” című cikkünkben foglalkoztunk, amit UPS telepítése előtt érdemes elolvasni.

Energiahatékonyság – Mennyi áramot fogyaszt az UPS?

Bár az UPS rendszerek igen hatékonyak, minimális veszteség fellép rajtuk. A kettős konverziós rendszerek általában 94–97%-os hatásfokkal működnek, de léteznek kínálatunkban olyan UPS rendszerek, amelyek akár 98–99%-ot is elérnek. Ezt főleg az üzemeltetési költségek során érdemes mérlegelni.

Karbantartás és támogatás – Megtérülő befektetés

Az UPS rendszeres karbantartása elengedhetetlen a megbízható működés érdekében. Évente legalább egyszer szükséges a karbantartás, de vannak helyzetek, ahol gyakrabban is ellenőrizni kell a rendszert.

Mivel ventillátorral hűtik, a por és a szennyeződések az UPS legnagyobb ellenségei, de a karbantartás során az is kiderül, hogy a névleges értékeket tudja-e a rendszer. Ha nem, akkor még a meghibásodás előtt le lehet cserélni.

Szünetmentes tápegységhez járó felügyeleti szoftver monitora - Balmex

A legjobb szünetmentes tápegységhez is érdemes szoftveres felügyeleti rendszert integrálni, amelyek távolról is jelzik a problémát

Szoftver és felügyelet – Alap szoftver jár az UPS-hez

Az UPS rendszerekhez alapszintű monitorozó szoftverek járnak, de lehetőség van komolyabb felügyeleti rendszerek integrálására is, amelyek távolról is jelzik a problémát, ezzel megelőzhetők a meghibásodások.

Külső, világos áttérésű Bypass alkalmazása – Enélkül ne rendeljen UPS-t!

A külső, világos áttérésű bypass lehetővé teszi, hogy az UPS-t annak karbantartása vagy meghibásodása esetén teljesen kiszakaszoljuk, így biztosítva a folyamatos áramellátást. Hasznos kiegészítője UPS rendszerünknek ami sok bosszúságtól menti meg a felhasználót. Külső bypass nélkül ne rendeljen UPS-t!

Speciális UPS topológiák

Az UPS-ek nemcsak a szünetmentes áramellátást biztosítják, hanem képesek a feszültségingadozásokat is kiküszöbölni. A feszültségingadozás a villamos áram-ellátás sajátosságából adódik, mivel az áramtermelést mindig a pillanatnyi fogyasztáshoz kell igazítani.

A hálózati fogyasztás hirtelen változása vagy a megújuló energiatermelők (pl. napelemek) kiegyensúlyozatlansága folyamatos frekvencia ingadozást okoz. A szünetmentes, vagyis az Online, kettős konverziós UPS másik fontos feladata a bejövő áram tökéletessé kondicionálása.

Magyarországon a hálózati frekvencia 50 Hz, de valójában ez 49,8 és 50,1 Hz között ingadozhat. Sok fogyasztónál ez nem jelent problémát, de az IT-eszközök, adatközpontok, PLC-k és nagyobb ipari gépek érzékenyek a frekvenciaingadozásra. Ezt az UPS topológiák különböző típusaival lehet kiegyenlíteni.

UPS topológiák alaptípusai:

  • Offline (VFD) UPS
  • Line-interactive (VI) UPS
  • Online, kettős konverziós (VFI) UPS

Offline (VFD) UPS

A legolcsóbb UPS rendszerek közé sorolható. Akkumulátoros szünetmentes áramellátást biztosít, de frekvencia kiegyenlítést nem végez. Ipari felhasználásra csak nagyon korlátozott területen alkalmas. 

Line-interactive (VI) UPS

Ez a rendszer már képes frekvencia kiegyenlítésre is, de csak korlátozott védelmet nyújt. Előnye, hogy a hatásfoka igen magas, 97–99%. Kevésbé kritikus fogyasztók, háztartások esetén ajánlott. 

Online kettős konverziós (VFI) UPS, szünetmentes tápegység – Balmex

Az online kettős konverziós szünetmentes tápegységek folyamatosan tiszta áramot biztosítanak

Online kettős konverziós (VFI) UPS

A legmegbízhatóbb és legösszetettebb megoldás az online kettős konverziós UPS, amely folyamatosan tiszta áramot biztosít. A bemeneti AC (váltó)áramot DC (egyen)árammá alakítja és azzal tölti az akkumulátort, majd ezt a DC áramot alakítja vissza AC-vá.

Ennek a kettős konverziónak köszönhetően tud nagyon egyenletes frekvenciát és feszültségszintet biztosítani. Ugyanakkor a hatásfoka valamivel rosszabb (94–97%), mint a Line-interactiv UPS-nek.

Kiszámoljuk Ön helyett!

Az UPS telepítés előtt számos tényezőt kell mérlegelni, de ne ijedjen meg! Munkatársaink több éves tapasztalatukra támaszkodva segítenek minden felmerülő kérdés megválaszolásában és az Ön számára legalkalmasabb, legjobb szünetmentes tápegység kiválasztásában. Mielőtt UPS-t vásárolna, vegye fel a kapcsolatot szakembereinkkel.

Kapcsolódó megoldások

Hálózati szünetmentes áramellátás

A szünetmentes áramellátás feladata, hogy a táplált berendezéseket, folyamatokat szünetmentes, illetve zavarmentes villamos energiával lássa el, ezáltal védve őket a tápoldali zavaroktól.